Boşanma ve Çocuk

Boşanma sonrasında bazı çocuklar evde kalan ebeveyne aşırı bağlanma geliştirir ve o ebeveyninde gideceğini düşünebilirler. Çocuk bazen giden, bazen evde kalan ebeveyne karşı öfke de geliştirebilir. Boşanmaya rağmen anne ve babasının sevgisinden yoksun kalmayan çocuğun yine de ruh sağlığının bozulacağı düşüncesi yanlıştır.

Boşanmalarda dikkat edilmesi gereken durumlar

Boşanma kararı ve boşanmanın nedenleri, çocuğa en yakın olduğu ebeveyn tarafından, boşanmanın kesinleşmesinden önce, çocuğun yaşı ve bilişsel düzeyi göz önüne alınarak anlayabileceği biçimde anlatılmalıdır. Ayrıntıya girilmemeli, anlatılanlar açık ve basit olmalıdır. Her iki eş de bu durumda çocuğa, birbirlerini kötülememeye dikkat etmelidir. Yeniden bir araya gelme umudu yoksa çocuk umutlandırılmamalıdır.

Çocuklar boşanma olayında kendilerini suçlayabildikleri için, anne ve baba çocuğa bunda rolü olmadığını söylemelidir. Çocuktan üzgün olduklarını saklamaya çalışmamalıdırlar. Çocuğun bu konuda sorular sorması, konuşması teşvik edilmelidir. Yani çocuk üzülür diye konuşmaktan kaçınmamalıdır.

Çocuk eşler arasındaki anlaşmazlığın dışında tutulmalı ve eşlerin arasında kalmamalı, çocuktan eşleri barıştırması beklenmemelidir. Her iki taraf da çocuğu kendisine çekmeye çalışmamalıdır. Bu uğurda alınan hediyeler, gösterilen aşırı tolerans çocuğun kafasını karıştıracaktır.

Boşanmadan sonra çocuğun kalacağı ev belirlenmeli ve hangi evde kalacağını çocuk bilmelidir. Onun için iyi olan, ayrı yaşayan anne babanın sık görülmesi değil, düzenli aralıklarla sürekli görülmesidir.

Dilerseniz Biz Sizi Arayalım

There is no form selected or the form was deleted.