Cinsel Sorunlar – Erkek

1. Cinsel İsteksizlik

Erkekler cinsel isteksizlikleri için nadiren yardım ararlar. Ancak cinsel isteksizliğe ikincil olarak ortaya çıkan performans (becerememe) sıkıntısı ve sonucunda ortaya çıkan sertleşme sorunu için başvurmaları daha sık görülür. Bu sorun için başvurma nedeninin azlığının diğer bir nedeni, erkekler arasında yaygın olarak inanılan ve gerçek bir erkeğin sekse her zaman hazır olması ve her koşulda seksi yapabilmesiyle ilgili olan yanlış bir inanıştır. Fiziksel nedenlerin dışında bu sorun çoğunlukla eşle yaşanan evlilik sorunlarından veya depresyondan kaynaklanmaktadır.

2. Sertleşme Sorunu -Ereksiyon Sorunu (Empotans)

Cinsel ilişki için gerekli ve yeterli sertleşmeyi sağlayamama ve /veya sürdürememe olarak tanımlanır. Yaşla bu sorun artar ancak yaşlanmanın mutlak sonucu değildir. Sosyal, psikolojik ve bedensel yaşamın ciddi olumsuz etkileri olabilir. Türkiye’de 40 yaş üzeri erkeklerin % 69’u bu sorunu kısmen ya da tamamen yaşamaktadır.

Psikolojik Sorunlar:

Aşırı stres (özellikle işe bağlı), depresyon, kötü bir çocukluk dönemi, cinsel bilgisizlik, geçmişte yaşanmış cinsel taciz, genelev ya da benzeri deneyimdeki başarısızlık, eş ile yaşanan uyumsuzluk olarak sıralanabilir.

Sertleşme sorunum fiziksel mi yoksa psikolojik mi?

Uzun süreli bir hastalığınız, ilaç kullanım öykünüz yoksa sorununuz aniden başladıysa sabah sertlikleriniz varsa sorununuz büyük oranda psikolojik!

Bir erkek her ortamda ilişkiye girmeli (havada, karada, denizde), tanımadığı bir kadınla her ortamda bu işi yapmalı, seksi erkek adam başlatır. Erkek seksi hiçbir ortamda reddetmemeli gibi yanlış inançlar aslında erkek cinselliğinin en büyük düşmanıdır. Örneğin aşırı alkollüyken bir kez başarısız olmuş bir erkek için yukarıdaki yanlış inanışlar geçerli ise, artık her ilişki erkekliğini sınamak için bir sınav haline dönüşür. Kişi artık cinselliğin çekiciliğinden çok bu işi nasıl yaptığına odaklanır ve sorunu devam eder gider.

Benzer şekilde yanlışlığa ya da fiziksel sorunlarına bağlı olarak sertliği biraz azalan erkek, eğer kadını ancak çok sert bir penisle tatmin edebileceğine inanıyorsa, bu inancın doğuracağı sıkıntı onun elindekini de kaybetmesine ve cinsellikten kaçmasına neden olabilir.

3. Erken Boşalma

Bu sorunun tam tatmin edici bir tanımı yoktur. Bazı yazarlar erkeğin eşini tatmin edemeden boşalmasını erken boşalma olarak kabul etmişken, çoğunluğu erken boşalmayı penisin henüz ilişkiye girmeden ya da girdikten hemen sonra boşalmasını erken boşalmanın tanımı olarak kabul ederler.

Bu sorunu yaşayanların öykülerinde çoğunlukla hızla ve suçlulukla yapılan mastürbasyon vardır. Eşin haklı olarak erken boşalmadan şikayetçi olması erkeğin stresini daha da arttırır ve sorun daha fazla sürer ve kısırlık, eşler arası evlilik sorunları gibi sorunlar yaşanır. Erken boşalma yaşayanlar çoğunlukla dikkatini başka yere verme, geciktirici krem kullanma gibi yöntemlere başvururlar ancak bu sorunu çoğunlukla çözmediği gibi, alınan zevki de büsbütün azaltmaktan başka bir işe yaramaz.

Ön sevişme yapmak bu grup için durumu daha da ümitsiz hale getirir. Bu gruptakilerin eşleri çoğunlukla azalmış cinsel istek,orgazm sorunu gibi sorunlar yaşarlar.

4. Geç Boşalma

Nadir görülen bir sorundur. Bunun birkaç biçimi mevcuttur. Bir grup hasta her koşulda geç boşalır. Diğer bir grup ilişkiye girer, ancak mastürbasyonla boşalır. Üçüncü grup ise oldukça uzun bir ilişki süreci sonucu boşalır. Bu gruptaki erkeklerin çoğunluğu genel hayatında oldukça kontrollü yaşamaya çalışan özelliktedirler.

5. Ağrılı Boşalma

Çok nadir görülür, fiziksel nedenlerin dışında sıkıntı ile bağlantılı olarak,o bölgenin kaslarının spazmından kaynaklanabilir.

6. Cinsel Fobi

Daha karmaşık ve çoğunlukla çocukluk dönemlerinden kaynaklanan sorunlara bağlı olabilir.

Dilerseniz Biz Sizi Arayalım

There is no form selected or the form was deleted.