Kişisel Gelişim

Üzerinde kütüphane dolusu yazılan, çizilen, son 20 senedir, türlü yollarla kendini geliştirme ihtiyacında olan kişilerin önüne konulan yapay bir alan kişisel gelişim. Konuyla ilgili ne tür bir eğitim aldıkları tam da belli olmayan pek çok gerçek ya da gerçek olmayan uzmanı barındıran bir çalışma alanı, bir sektör ve belki de tam bir endüstri.

Henüz neye yaradığı, gelişim adına tam olarak ne hedeflendiği bilinmese de hakkında siteler açılan, kitaplar yazılan bir ticari alan ve büyük bir pazar. Başkalarının yazdığı ve verdiği kişinin kendisine ve yaşantısına ne kadar uygun olduğu bilinmeyen tavsiyeleri, kendine aktarmaya çalışmanın bir faydası olmadığını görenler için ise espri kaynağı, belki de sadece hiçbir şey.

Özellikle son dönemde NLP, hipnoz ve E.M.D.R. gibi tekniklerin ve bunun yanında bilimsel geçerliği olmayan bazı uygulamaların konunun uzmanı olmayan ve hatta Psikolog unvanına sahip olmayan kişilerce terapi adı altında kullanıldığı görülüyor. Bu son derece tehlikeli ve endişe verici bir durum. Temel Psikopatoloji bilgisine dahi sahip olmayan bu kişiler, danışanların ruhsal hayatlarında sonradan ortaya çıkacak hasarlara sebep olmaktadırlar. Danışmanlık veya terapi hizmeti alacak kişiler bu konuda son derece dikkatli olmalıdır.

Ayrıca Psikolog ya da benzeri unvanları kullansalar ya da sahip olsalar dahi birlikte çıkılacak bir yol olan bu tür yardım hizmetlerinde yardım alınacak kişilerin mesleki birikim ve tecrübelerinin de son derece önemli olduğu asla unutulmamalı. Etik ilkelere bağlı çalışmayan, sırf ticari kaygılar nedeniyle seans süresini uzun tutmak ve benzeri ticari hareketlerle, akıl çelmeye yönelik, popülist yaklaşımlarla psikoloji literatürüne ters düşen, bilimdışı yorumlar getiren, danışanlarını yardım alacak insanlar değil de para kaynağı müşteriler olarak tanımlayan kişilerden yardım almanın da kişilere fayda sağlamayacağı unutulmamalı.

– Mutlu bir yaşam sürüyor musunuz?

– Kendinizle barışık mısınız?

– Hayatınızı kim yönetiyor?

– Stresle başa çıkabiliyor musunuz?

– Diğerlerini ne kadar mutlu edebiliyorsunuz?

Size kişisel gelişimle ilgili tek tavsiyemiz var. Eğer sorunlarınız yalnız çözemediğiniz bir hale gelmişse, bu konuda psikolog ya da terapi eğitimi almış psikiyatrist gibi gerçek bir uzmana danışın.

Dilerseniz Biz Sizi Arayalım

There is no form selected or the form was deleted.